ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİKLERİ

MOR SALKIM VE ÖZEL SEKTÖR

“Şiddetin tanımı ve türlerinin fark edilmesine dair kampanyaların düzenlenmesi ve Özel sektör işbirliği çalışmaları gerçekleştirmektedir. Özel sektör işbirliğinde gerçekleşen bazı faaliyetler ve kampanyalar; İtalyan Alpha Parma firması ile kuaförlerde broşürlerin dağıtılması ve kadına şiddete hayır kampanyası yürütülmesi,Bursa ili Kadın Aktüel dergisinde 3 ayda bir dernek çalışmalarına yer verilerek dernek tanıtımı sağlanması ve ‘Kadın ve Umut’ sergisi ile kadın sanatçıların eserlerinin Mor Salkım yararına sergilenmesi,Eker süt ürünleri A.Ş 4 yıl boyunca hizmet alan kadınların çocuklarının temel ihtiyacı olan şarküteri ürünlerinin her hafta dağıtım sağlanması, Mücevher Exclusive firması ile ‘karanfiller ve güller’ çalışması ile Bursa ilinde ünlü kişilerin şiddete karşı farkındalık sağlayan çalışmalar yapması,Grammer firmasında kadın işçilerle bir araya gelerek şiddete dair farkındalık seminerleri düzenlenmesi,Sheraton otelinde farkındalık eğitimleri yanısıra mavi yaka kadın çalışanlar ile ‘iyilik kutusu’ kampanyası düzenlenmesi,Estetik İnternational ile ‘yatığımda iyilik saklı’ kampanyası düzenlenmesi,Accor oteller grubu toplumsal cinsiyet ve kadına yönelik şiddet eğitimleri verilmesi, ‘Şiddete el atıyoruz’ ve ‘Dünyayı turuncuya boyuyoruz’ ile ‘He forShe’ kampanyalarının yürütülmesi.Cargill firması eğitim çalışmaları gerçekleşmesi. Yeşim tekstil ile ‘Evde işte Eşitlik’ projesi ile eğitimler verilmesi, kreşte anne baba okulu düzenlenmesi, 1300 kişiye anket uygulanması ve şirket politikalarının oluşturulmasının desteklenmesi sağlanmıştır.Yeşim tekstilde dilek ağacı ile kadın çalışanların yeşim tekstilden ne beklediğine dair veri çalışması yapılmış ve raporlanmıştır. Ayrıca Coats iplik, Cargill,Accor oteller grubu,Sheraton,Seger,ISS ve birçok firma insan kaynakları işbirliği ile şiddet gören kadınların gizlilik esası ile yönlendirmemerkezi derneğin olması sağlanmış ve kadınların istihdam edilmesinde işbirliği gerçekleştirilmiş ve devam ettirilmektedir.
Özhan marketler zinciri ile gerçekleştirilen 3 aylık proje ile ‘Bana Kalbini ver’ kampanyasında tüm Özhan market şubelerinde Mor Salkım tanıtımı ve şiddete karşı farkındalık etkinlikleri (video) yapılmıştır. Müşterilerin aldığı üründen elde edilen gelir ile 7 kadın profesyonel aşçılar tarafından kursa alınarak belgelendirilmiştir. Kadınların iş yerlerine yerleştirilmesi Mor Salkım tarafından gerçekleştirilmiştir.

Özel sektör,insan kaynakları departmanlarıile imzalanan protokoller ile şiddet gören kadınların gizlilik esası ile danışma merkezine yönlendirilmesi ve şirket ile ortak politikalar geliştirilerek kadınlara destek verilmesi. Dernek broşürlerinin ve eğitimlerinin firma içinde yaygınlaştırılması sağlanmaktadır. Ayrıca danışma merkezinden gelen kadınların istihdamlarının sağlanması için özel sektör ile işbirliği sağlanmaktadır.